Lord, láhev a zločin

Venkovské sídlo uprostřed ničeho, na něm mladý lord s manželkou, jeho despotická matka, sestra, která chvilku nepostojí a životem i prací otrávené služebnictvo. Zdejší panstvo by se dost možná unudilo k smrti, kdyby nebyl všední koloběh jejich dní nečekaně narušen. Lord Henry je totiž nalezen na podlaze salónu bez známek života! Co se stalo? Šlo o nešťastnou náhodu, nebo byl majitel sídla úkladně zavražděn? Odpovědi přijíždí nalézt detektiv Patrick Fox se svou pravou rukou Samuelem Potatoem. Přijdou tajemnému úmrtí na kloub?

Režie

Jiří Bureš

Hrají

Valentina Škorpová (Lady Cordelie),  Kateřina Bendová (Lady Rose), Zuzana Baranová (Lady Jane), Jakub Blažek (Lord Henry), Markéta Damková (Olivie), Michal Hauf (Patrick Fox), Tomáš Adlof (Samuel Potato)

Premiéra

09.04.2024 v divadle Kámen

Postavy

Lady Cordelie

Být paní velkého domu vyžaduje ráznou ruku a dokonalý přehled o všem, co se kolem děje. Po smrti manžela by se lady Cordelie měla stáhnout do pozadí a v poklidu truchlit, to se jí však ani trochu nezamlouvá. Domácnost je její a nic na tom nezmění ani fakt, že novým lordem se stal její syn a úlohu paní domu by tak měla převzít jeho manželka. A situace se přiostřuje. Henry je mrtvý a lady Cordelie na to má velmi vyhraněný názor: „Jane? Ta je ovšem naprosto příšerná a očividně jí jde jenom o peníze. Teď, když nás můj Henry opustil, se to jenom potvrdilo. Dokážu, že za vším stojí ona!

Lady Jane

Přivdat se na panství, kde železnou rukou vládne matka majitele není nic snadného. Takže když už se lady Jane nemůže pořádně starat o chod domu, nachází útěchu alespoň v nových a neobvyklých kolekcích parfémů, které si nechává dovážet z voňavkářské velmoci – Francie. „Neumíte si představit, jak úžasný je to pocit otevřít nový parfém a poprvé k němu přičichnout,“ rozplývá se. „V tom prvním navonění je něco magického. Škoda jen, že Henry to vůbec neocení. A to se mu chci jenom líbit a krásně mu vonět!

Lady Rose

Život na velkém panském sídle by mohl být nesmírně vzrušující. Jen se nad tím zamyslete – těch koutů k prozkoumání a tajuplných příběhů k objevení. Cokoliv by se však podnikalo mnohem snáz, kdyby k tomu nescházel nějaký ten kumpán. Ale koho si má Rose vybrat? Její matka má potřebu neustále všechny komandovat a řídit jim život, bratr raději tráví čas ve společnosti láhve alkoholu a švagrová se celé hodiny jenom krášlí. „Kéž bych tak odsud mohla odejít a vydat se někam za dobrodružstvím!“ povzdychla si lady Rose. „Vždyť v dálkách toho čeká tolik, co může člověk objevit.“

Lord Henry

Henry o své postavení lorda a pána domu nikdy příliš nestál, ale rodinu si člověk nevybírá, a když vám původ spadne do klína, nemáte moc na vybranou. Povinnosti majitele panství by se ale plnily výrazně snáz, kdyby od něj všichni neměli nějaká očekávání. Na jedné straně je tu jeho despotická matka, která odmítá pustit z rukou otěže moci, na druhé fintivá manželka, která utrácí celé jmění za drahé parfémy. A nesmíme zapomenout ani na sestru, která by pořád chtěla něco podnikat a chvíli nepostojí. „Když je člověk plně zatížen složitostí lidské existence, je přeci zcela pochopitelné hledat útěchu v náručí nízkého pokušení…. Nebo snad ne?“ vysvětluje Henry, proč je tak často k nalezení s lahví něčeho ostřejšího v ruce.

Olivie

Má-li se velký dům udržet v chodu, potřebuje spolehlivé služebnictvo, které svou práci dělá pořádně. Na druhou stranu, přesně tohle se o Olivii říct nedá. Služba ji otravuje, a to tím spíš, že ve svém věku už nemá podobné komandování zapotřebí. A o zdejší rodině si taky myslí svoje: „Nevěřili byste, kolik dokážou pracháči nadělat bordelu. Voni si asi myslej, že když se topěj v penězích, můžou si dovolit cokoliv, ale že by najali víc služebnictva, to ne. Člověk by se z toho tady roztrhal.

Patrick Fox

Když se někde stane zločin, správný detektiv je připraven naklusat a pustit se do vyšetřování. A koho povolanějšího by mohli na panství pozvat než skutečnou elitu?! Přichází Patrick Fox ze Scotland Yardu, který sám o sobě rád říká: „Zločinci se třesou strachy a davy tleskají.

Samuel Potatoe

Zběsilé honičky, akční přestřelky a téměř heroické chvilky? Myslíte si, že takový je život detektiva? Sam by s vámi nesouhlasil. Především bystré oko a důkladná, často i velmi namáhavá práce, to je život detektiva. Pravý detektiv je zkrátka spíše aktivním myslitelem než superhrdinou. „Nevěřili byste, jak člověku při vyšetřování vyhládne,“ svěřil se Sam, „naštěstí s sebou vždycky nosím malou svačinku. Nebo aspoň parťáka, který mi ji vždycky obstará.